Acestea sunt clusterele din Edu Networks 2019

Timp de citire: 3 minute

Luni, 23 septembrie, a fost anunțată selecția școlilor care vor face parte din clusterele primei serii Edu Networks, primul program în care 9 ONG-uri lucrează împreună pentru a sprijini transformarea educației în școlile românești, timp de 4 ani.

Cele 114 școli participante în primul an de program au în acest moment peste 64.000 de elevi, asupra cărora vor avea impact activitățile din cadrul Edu Networks. Scopul proiectului este să încurajeze școlile să dezvolte o cultură organizațională democratică, să se orienteze spre wellbeing, dezvoltare sustenabilă și inovare, să reducă abandonul școlar, să crească ratele de promovare, să scadă analfabetismul funcțional și să crească motivația profesorilor, printre altele.

Școlile au fost selectate în urma evaluării completării formularului de înscriere, completat de peste 700 de doritori, ținând cont de motivație și determinare, de provocările și nevoile de creștere ale școlilor, precum și de formarea de grupuri de minimum 10 școli apropiate geografic care pot forma un cluster.

Deși programul începe în acest an cu cele 114 școli, organizate în 9 clustere, celelalte școli sunt înscrise pe liste de așteptare pentru formarea de clustere în anul următor. Edu Networks va crește și va forma noi clustere pentru încă 100 de școli în fiecare an, așa că dacă știi o școală care poate beneficia în urma participării, o poți recomanda aici.

În luna octombrie, cei 68 de specialiști în educație și 50 de mentori din business vor avea prima întâlnire de lucru în cele 9 clustere, în care vor sprijini școlile în a-și stabili obiectivele individuale către care vor lucra în cei 4 ani de program.

Lista de clustere poate fi consultată mai jos:

Cluster Bacău

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
ArdeoaniȘcoala Gimnazială Nr. 1 Ardeoani
BacăuȘcoala Gimnazială Mihail Sadoveanu
BacăuȘcoala Gimnazială Alecu Russo
BacăuColegiul Economic Ion Ghica
BacăuȘcoala Gimnazială Nicu Enea
BacăuȘcoala Gimnazială Miron Costin
BacăuȘcoala Gimnazială Nr. 10
BacăuLiceul Tehnologic Anghel Saligny
BalcaniŞcoala Gimnazială nr. 1 Balcani
SanduleniȘcoala Gimnazială Nr. 1 Sanduleni
SolonțȘcoala Gimnazială Solonț
ZemeșȘcoala Gimnazială Ștefan cel Mare Zemeș

Cluster Dâmbovița

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
BezdeadȘcoala Gimnazială Grigore Rădulescu
BrăneștiȘcoala Gimnazială Brănești
BuciumeniȘcoala Gimnazială Buciumeni
Candesti-ValeȘcoala Gimnazială Matei Gr. Vladeanu Candesti-Vale
FieniȘcoala Gimnazială Diaconu Coresi
MoroeniȘcoala Gimnazială Ion Ciorănescu Moroeni
PucioasaȘcoala Gimnazială Nr. 4 Elena Donici Cantacuzino
PucioasaȘcoala Gimnazială Mihai Viteazul
TargovișteȘcoala Gimnazială Mihai Viteazul Targoviste
Vulcana-BăiȘcoala Gimnazială Ion Mareș Vulcana-Băi

Cluster Bistrița Năsăud

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
BecleanȘcoala Gimnazială Grigore Silași
BecleanColegiul Național Petru Rareș
BistrițaȘcoala Profesională Specială Sfânta Maria
BistrițaLiceul de Muzică Tudor Jarda
Sângeorz-BăiLiceul Teoretic Solomon Haliță
NăsăudȘcoala Gimnazială Mihai Eminescu
SalvaȘcoala Profesională Tiberiu Morariu Salva
Sângeorz-BăiȘcoala Gimnazială Artemiu Publiu Alexi
TureacȘcoala Gimnazială Tureac
ZagraŞcoala Gimnazială Nicolae Drăganu Zagra

Cluster Brad

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
CrișciorLiceul Tehnologic Crișan Crișcior
Baia de CrișȘcoala Gimnazială Avram Iancu Baia de Criș
BradȘcoala Gimnazială Horea, Cloșca și Crișan
BuceșȘcoala Gimnazială Ion Buteanu
BradȘcoala Gimnazială Mircea Sîntimbreanu
RibițaȘcoala Gimnazială Preot Iosif Comșa Ribița
BucureșciȘcoala Gimnazială Sabin Oprean Bucureșci
Luncoiu de JosȘcoala Gimnazială Luncoiu De Jos
Vața de JosȘcoala Gimnazială Vața De Jos
VălișoaraȘcoala Gimnazială Vălișoara
BradGradinița Floare De Colț Brad
BradColegiul Național Avram Iancu Brad

Cluster București – Ilfov

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
1 DecembrieȘcoala Gimnazială Nr. 1
BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 126
BucureștiGrădinița Scufița Roșie
ClinceniLiceul cu Program Sportiv cu Clasele I-Xii
CornetuȘcoala Gimnazială Nr.1
DomneștiȘcoala Gimnazială Gheorghe Corneliu Domnești
JilavaȘcoala Gimnazială Nr. 2 Jilava
Popești LeordeniȘcoala Gimnazială Ioan Bădescu
BucureștiȘcoala Gimnazială Nr. 95
BucureștiȘcoala Gimnazială Ferdinand I
Cernica-BălăceancaȘcoala Gimnazială Nr. 3 Bălăceanca
ChitilaȘcoala Gimnazială Prof. Ion Vișoiu
GhermăneștiȘcoala Gimnazială Mihai Eminescu Ghermănești
PantelimonȘcoala Gimnazială Nr.1
TunariȘcoala Gimnazială Nr.1
VoluntariȘcoala Gimnazială Nr. 2 Voluntari

Cluster Buzău

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
BuzăuGpp. Bobocei Din Micro Iii
BuzăuLiceul Tehnologic Grigore C. Moisil
SapocaȘcoala Gimnazială Școala Săpoca
BuzăuGradinița cu Program Prelungit Nr. 6
ParscovȘcoala Gimnazială Vasile Voiculescu Parscov
BuzăuGrădinița cu Program Prelungit Nr. 4
CilibiaȘcoala Gimnazială Școala Cilibia
CislauȘcoala Gimnazială Cislau
CosteștiȘcoala Gimnazială Costești
MăguraȘcoala Gimnazială Școala Măgura
TisauȘcoala Gimnazială Hales
VerneștiȘcoala Gimnazială N.I.Jilinschi Vernești
VipereștiȘcoala Gimnazială Școala Viperești

Cluster Galați

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
GalațiLiceul Tehnologic Simion Mehedinți
GalațiȘcoala Gimnazială Sfinții Împărați
GalațiȘcoala Gimnazială Nr. 22
GalațiLiceul Teoretic Emil Racovita
GalațiȘcoala Gimnazială Nr. 5
GalațiȘcoala Gimnazială Ludovic Cosma
GalațiȘcoala Gimnazială Stefan Cel Mare Galați
GalațiŞcoala Gimnazială Constantin Gh. Marinescu
GalațiGradinița cu Program Prelungit Nr.39
GalațiȘcoala Gimnazială Nr.29
GalațiȘcoala Nr. 10
GalațiȘcoala Gimnazială Miron Costin
GalațiȘcoala Gimnazială Dan Barbilian
GalațiGradinița cu Program Prelungit Nr.30, Galați
GalațiȘcoala Gimnazială „Grigore Moisil”, Galați
GalațiȘcoala Gimnazială Nr. 7

Cluster Olt

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
BalșLiceul Teoretic Petre Pandrea
BalșG.P.N. Ion Creanga
BalșLiceul Tehnologic Nr. 1
BalșGrădinița cu Program Normal Nr. 1 Balș
DobrunȘcoala Gimnazială Dobrun
Osica de JosȘcoala Gimnazială Osica De Jos
PîrșcoveniȘcoala Gimnazială Pirscoveni
SlatinaLiceul Tehnologic Alexe Marin
SlatinaȘcoala Gimnazială Teslui
GăneasaȘcoala Gimnaziaĺă Găneasa
SlatinaLiceul Tehnologic Metalurgic
Draganești-OltLiceul Tehnologic Drăgănești-Olt

Cluster Valea Jiului

LocalitateInstituția de învățământ (numele școlii):
AninoasaȘcoala Gimnazială Sfânta Varvara Aninoasa
LupeniLiceul Teoretic Mircea Eliade
LupeniGrădinița Lumea Copiilor Lupeni
PetrilaȘcoala Gimnazială Ion Dezideriu Sîrbu
PetrosaniȘcoala Gimnazială Nr 7
PetroșaniLiceul Tehnologic Dimitrie Leonida Petroșani
PetroșaniGrădinița P.P.Nr.3
PetroșaniȘcoala Gimnazială I.G. Duca Petroșani
Sântămăria OrleaȘcoala Gimnazială Sîntămăria-Orlea
UricaniLiceul Tehnologic Retezat Uricani
VulcanȘcoala Gimnazială Nr.4 Vulcan
VulcanLiceul Tehnologic Mihai Viteazu
VulcanȘcoala Gimnazială Nr.6

Clusterul Brad este cluster pilot, unde intervenția a început din anul 2018, acesta fiind susținut de Bitdefender. Participarea în program a celorlalte clustere a fost posibilă cu ajutorul finanțării oferite de Lidl.

Vrei să fii informat despre următoarea sesiune de înscriere pentru Edu Networks și alte proiecte Asociația pentru Valori în Educație? Înscrie-te la newsletter.

Organizație coordonatoare: Asociația pentru Valori în Educație
Partener strategic: LIDL
Partener fondator: Bitdefender
Organizații fondatoare: Fundația Noi Orizonturi, Romanian Business Leaders, Asociația OvidiuRo, Finnish Teacher Training Centre, Lectura și Scrierea pentru Dezvoltarea Gândirii Critice
Organizații partenere: Școala de Valori, Inifinitedu, Teach for Romania

Toate articolele

Noutăți

Abonează-te la newsletter

Abonare